تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سایه (بخش چهارم)

  سایه ات را بشناس تا خودت را بشناسی


  درون تک تک ما گنجینه ای از طلای ناب نهفته است. این جوهر طلایی روح ماست که پاک ، با شکوه ، گشوده و درخشان می باشد اما لاکی سخت و سفالی و نشأت گرفته از ترس ، این طلا را پوشانده است. ما در اجتماع نقابی به چهره می زنیم و خود را با آن صورت به دنیا نشان می دهیم. روشن کردن سایه نقاب را آشکار می کند، اما باید با دیده  عشق و تفاهم به این نقاب نگاه کرد. زیرا درک آنچه پشت نقاب مخفی می کنیم بسیار با ارزشمند است.

  پوسته شما آن بخش از وجودتان است که با دنیا روبرو می شود.  این پوسته خصوصیاتی که سایه شما را تشکیل می دهد ، پنهان می کند. سایه های ما چنان خوب پنهان شده اند که بیشتر اوقات چهره ای را به جهان نشان می دهیم که نقطه مقابل وجود درون ماست. ما در کار تغییر چهره استاد هستیم و دیگران را گول می زنیم اما در عین حال خود هم فریب می دهیم. ما باید از دروغ هایی که به خودمان می گوییم پی ببریم. اگر کاملا ً راضی و شادمان و سالم نیستید و یا آرزوهایتان را بر آورده نمی کنید ، باید بدانید که همین دروغ ها مانع شما شده اند.

  با بررسی این دروغ ها می توانید عملکرد سایه خود را ببینید. به تحولی در نگرش نیاز است.باید پوسته خود را به صورت حفاظی ببینید نه صرفا مانعی بر سر راه برآورده شدن نیازهایشان  و آرزوهایشان . پوسته بیرونی طرحی الهی برای پیشبرد حرکت معنوی شماست.  من هویت کاذبی ست که از روی جهل به آن تظاهر می کنیم.

   

  بنابراین من نبود دانش حقیقی در مورد وجود حقیقی خود ، همراه با نتیجه حاصل از آن است :

  « چنگ انداختنی شوم با هر بها ، به تصویری سر هم بندی شده و موقتی از خودمان ، خودی که الزاما ً یک حقه باز بوقلمون صفت است که پیوسته رنگ عوض می نماید و البته باید چنین کند تا افسانه وجودش را زنده نگه دارد. »

   ( بر گرفته از کتاب  تبتی ِ« زیستن و مردن » رین پوچه )


  پوسته های ما از من ِ ایده آل ما ایجاد می شوند. من آن خود متمایز از دیگران است. زمانی که شما تمامی جنبه های خود ، چه خوب و چه بد را پذیرا شوید من احساس می کند دیگر قدرتی ندارد.

   لحظه ای بیاندیش که برای پنهان کردن موردی از خودت و دیگران چه مقدار انرژی صرف می کنی. میوه ای بردار مثلا ً پرتقال و تمام روز آن را در دستت نگه دار اما نگذار چشمت به پرتقال بیافتد و دقت کن تا زمانی که با کسی روبرو می شوی میوه را از چشم او پنهان کنی . پس ببین چه مقدار انرژی از دست داده ای. بدن های ما هر روز همین کاررا انجام می دهند. البته تفاوت در این است که آنها فقط با یک میوه سر وکار ندارند بلکه باید برای همه آن میوه هایی که سعی داریم از خود و دیگران پنهان کنیم فکری بکنند. آن هنگام که بگذارید حقایق شما آشکار شوند ، آزاد خواهید شد. آنگاه می توانید تمامی آن انرژی اضافی را در جهت رشد و تکامل و در راه رسیدن به والاترین هدف های خود به کار ببندید. هر چه بیشتر رازهای نهفته داشته باشیم ،بیمارتر هستیم. زیرا این رازها نمی گذارند خود اصلی مان باشیم. هنگامی که با خود آشتی کنیم هستی نیز در همان سطح آرامش را به ما بازمیگرداند و هنگامی که با خود هماهنگ باشیم با همه هماهنگ خواهیم بود.

   

  نیچه می گوید :« ما در رویدادهای زندگی خود نقشی نداریم اما در اینکه چگونه آنها را تعبیر کنیم موثر هستیم .» تعبیر ما واقعا می تواند التیام بخش ناراحتی های ما باشد. ابداع تعبیر ،عملی خلاقانه است.


  منابع 4بخش مطلب سایه: بر گرفته از دیدگاه یونگ در کتاب دبی فورد


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 25 مهر 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55485
 • تعداد مطالب :159106
 • بازدید امروز :543543
 • بازدید داخلی :47766
 • کاربران حاضر :163
 • رباتهای جستجوگر:392
 • همه حاضرین :555